Podstawowa apteczka na wakacje

Podstawowa apteczka na wakacje

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. To okres, w którym bardzo często wyruszamy do innych miejscowości czy nawet krajów, aby oderwać się od codziennej rzeczywistości i zapomnieć o pracy czy szkole. Aby wakacyjne wojaże był udane i bezpieczne, należy zatroszczyć się o posiadanie podstawowej apteczki. Jakie elementy muszą się w niej znaleźć?

Kompresy, plastry i bandaże

To obowiązkowe wyposażenie każdej wakacyjnej apteczki. Często letnie urlopy wiążą się z różnymi aktywnościami fizycznymi. Wczasowicze grają (na plaży) w piłkę czy siatkówkę, jeżdżą na rowerze czy chodzą po górach itp. Zawsze należy brać pod uwagę ewentualne potłuczenia, zwichnięcia skręcenia. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzają się zimne kompresy, które łagodzą ból i pozwalają szybciej dojść do pełnej sprawności.

Bandaże pozwalają ochronić ranę przed zanieczyszczeniami i przydają się do mocowania opatrunków czy unieruchomienia złamań.

Kompresy jałowe 10x10cm, 3 sztuki (Viscoplast)
Kompresy jałowe 10x10cm, 3 sztuki (Viscoplast)

Nie można zapominać również o plastrach – najlepiej, aby były wodoodporne, ponieważ zapobiega to odklejaniu tych elementów od wilgotnej skóry.

PLASTER DERMAPLAST SENSITIVE 6*10* 10 sztuk
PLASTER DERMAPLAST SENSITIVE 6*10* 10 sztuk

Co na biegunkę?

Niestety, czasami wakacyjne podróże wiążą się z biegunkami, które mogą być spowodowane na przykład zmianą klimatu, wody czy spożywanych potraw. W związku z tym, w podręcznej apteczce powinny znajdować się tabletki z węglem aktywnym, które bardzo szybko pomagają uporać się z tym wstydliwym oraz uniemożliwiającym aktywne spędzanie czasu problemem.

Dobrze jest też mieć pod ręką saszetki Smecty, które wystarczy rozpuścić w wodzie i wypić, żeby jak najszybciej pozbyć się biegunek.

Weź pod uwagę problemy z gardłem

Bardzo dużo osób błędnie sądzi, że latem nie można nabawić się problemów z gardłem. Tak naprawdę jednak nie brakuje czynników, które powodują takie kłopoty. W końcu zimne napoje czy lody podrażniają gardło i powodują ból. W związku z tym, w wakacyjnej apteczce powinny znaleźć się tabletki na gardło, które dadzą ukojenie i nie odbiorą radości z urlopów.

Każdego może dopaść choroba lokomocyjna

Z tą dolegliwością najczęściej borykają się dzieci. Dorośli często jednak też mają takie kłopoty – zwłaszcza w czasie wielogodzinnych podróży. Dobrze jest zatem zapakować do wakacyjnej apteczki Aviomarin, który bardzo dobrze radzi sobie z chorobą lokomocyjną.

Aviomarin 50mg 10 tabletek
Aviomarin 50mg 10 tabletek

Uważaj na poparzenia słoneczne

W czasie letnich miesięcy nie brakuje bardzo słonecznych dni. Z jednej strony umożliwiają one spędzanie wspaniałych chwil na otwartej przestrzeni. Trzeba jednak uważać, ponieważ promienie UV są bardzo szkodliwe. W apteczce nie może zatem zabraknąć balsamów do opalania dla całej rodziny z filtrami, które dadzą ochronę przed piekącym słońcem.

Co jeszcze musi znaleźć się w apteczce?

Każda osoba musi zabrać także swoje prywatne leki, które zażywa na co dzień. Wakacje nie zwalniają od przyjmowania przepisanych przez doktorów medykamentów. Dobrze jest też mieć pod ręką wodę utlenioną, która przyda się do dezynfekcji w czasie różnych skaleczeń.

OCTENISEPT aerozol 50 ml
OCTENISEPT aerozol 50 ml

Nie może zabraknąć miejsca na środki przeciwbólowe – na wypadek bólów głowy czy brzucha itd. Należy również uważać na owady – przyda się preparat do wyciągania kleszczy czy medykament do łagodzenia świądu po ukąszeniach czy użądleniach. Oprócz tego, zawsze trzeba nosić ze sobą niegazowaną wodę mineralną, aby móc na przykład szybko popić leki czy nie dopuścić do odwodnienia.

Źródło: Apteczka, opatrunki, https://rodzinna24.pl/category/kategorie-materialy-opatrunkowe-dezynfekcja