Państwo na równiku - Kenia

Państwo na równiku – Kenia

Kenia to państwo leżące we wschodniej części kontynentu Afryki nad Oceanem Indyjskim graniczące od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą zaś od południa z Tanzanią. Jest jednym z piętnastu krajów przez które przebiega równik.

Kenia leży w zasięgu klimatu równikowego monsunowego, w którym temperatury powietrza przez cały rok są bardzo wyrównane, na wybrzeżu i w górach bardziej wilgotny, a im dalej na zachód tym bardziej suchy. Opady stopniowo wzrastają od północnego-wschodu na południowy-zachód i sięgają do 1200mm na wybrzeżu, a w wyższych partiach gór nawet 1500mm. Góry w Kenii należą do jednych z najwyższych na świecie. Są to raczej masywy wulkaniczne, należą do nich min: Kenia (najwyższy szczyt Kenii osiągający wysokość 5199 m.n.p.m), Elgon (4302 m.n.p.m), czy Aberdare (3999 m.n.p.m).

Do Kenii można lecieć w zasadzie o każdej porze roku, ponieważ przez cały rok panują tam wysokie temperatury. Wyjątkiem mogą być jedynie pory deszczowe, które na wschodzie występują od kwietnia do czerwca, na pozostałym obszarze od maja do czerwca i od listopada do grudnia. Średnia miesięczna temperatura to 25-28°C.

Wybierając się do Kenii musimy być przygotowani na każdą pogodę oraz niespodzianki, które może nam zafundować tamtejsza flora i fauna. Powinniśmy wziąć prze de wszystkim środki antyseptyczne, które ochronią nas od zakażeń podczas skaleczenia. Ale musimy również pamiętać o wszelkich dowodach tożsamości, aparacie fotograficznym, lornetce, środkach przeciw komarom, ubraniu na każdą pogodę (tj. upalną, jak i deszczową), wszelkie legitymacje zobowiązujące nas do zniżek, scyzoryk, latarkę. Jednostką monetarną jest szyling kenijski (KSH). Za Hotel musimy zapłacić ok. 800-3000KSH, za zwykły posiłek zapłacimy średnio 100KSH.

Kenia jest niewątpliwie państwem o charakterze dziewiczym, musimy uważać na panujące tam warunki pogodowe, oraz na tamtejszą florę i faunę